استانداردهای دستگاه تصفیه آب

استانداردهای دستگاه تصفیه آب اهمیت زیادی دارند. قطعاً در هنگام خرید دستگاه‌های تصفیه آب از فروشندگان شنیده‌اید و یا در سایت‌ها خوانده‌اید که یک دستگاه با برند خاص دارای استانداردها و گواهینامه‌های NSF، water quality association، CE،ISO ، و … است. اما آیا تا کنون از خود پرسیده‌اید که این استانداردها چه هستند و بود و نبود آنها چه مشخصه از کالا را نشان می‌دهد؟

استانداردهای دستگاه تصفیه آب را بشناسیم

تعدای از استانداردهای دستگاه تصفیه آب ، مانند iso استاندارهای شناخته شده هستند. وظیفه آنها بررسی و تضمین کیفیت برای تمام محصولات دارای این نشان است. اما ۲ استاندارد در بین استاندارهای فوق در دستگاه‌های تصفیه آب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. این ۲ استاندارد عبارتند از:

  • بنیاد ملی بهداشت (National Sanitation Foundation ) یا به اختصار (NSF)
  • اتحادیه کیفیت آب (water quality association)

استانداردهای دستگاه تصفیه آب

استاندارد اول به صورت تخصصی بهداشت و ایمنی محصولات مرتبط با مواد غذایی را هدف قرار می‌دهد. و وجود آن بر روی یک محصول، مناسب بودن آن محصول برای بدن انسان را نشان می‌دهد. استاندارد دوم نیز به صورت خاص صنایع مرتبط با آب آشامیدنی را هدف می‌دهد. در ادامه به معرفی این دو استاندارد می پردازیم.

بنیاد ملی بهداشت و یا (NSF) :

این بنیاد استاندارد سازی در سال ۱۹۴۴ به منظور استاندارد سازی بهداشت و ایمنی مواد غذایی در دانشکده بهداشت عمومی میشیگان تأسیس شد و در همان شروع فعالیت خود، فرایندی را برای توسعه اولین استاندارد خود در خصوص مخازن آب سودا و تجهیزات غذاخوریها ابداء نمود که این روند به فرایندی برای توسعه و بهبود دیگر استاندارهای بهداشت عمومی و ایمنی تبدیل گردید.

این سازمان توانسته است تا به امروز بیش از ۸۰ استاندارد ملی در زمینه بهداشت و ایمنی عمومی را توسعه دهد و در سال ۱۹۹۰ با ورود این استاندارد به بازارهای بین المللی نام آن به NSF بین‌الملل یا (NSFfInternation) تغییر یافت.

سازمان NSF در زمینه کیفیت آب و ایمنی آن، ایمنی و سلامت مواد غذایی و محیط‌های داخلی همکاری خود را با سازمان بهداشت جهانی از سال ۱۹۹۷ آغاز نموده و تا به امروز این همکاری ادامه دارد.
دستگاه‌های تصفیه آب به عنوان یکی از مهمترین و حساس ترین تجهیزات آب آشامیدنی باید توسط این سازمان مورد بررسی، آزمایش و کنترل قرار بگیرند و اگر شما به عنوان مصرف کننده دستگاه‌های تصفیه آب به سلامت خود و خانوادتان اهمیت می‌دهید، باید دستگاه‌های تصفیه‌ای خریداری کنید که حتماً این استانداردهای دستگاه تصفیه آب را داشته باشد.

 

اتحادیه کیفیت آب (water quality association):

اتحادیه کیفیت آب (WQA) یک انجمن تجاری است که صنایع آب و فاضلاب محلی، تجاری، تصفیه آب صنعتی و خانگی را در ایالات متحده آمریکا نمایندگی می‌کند. امروزه صنایع مرتبط با تصفیه و انتقال آب بسیار گسترده و پیچیده شده است. اتحادیه کیفیت آب در درجه اول صنایع مرتبط با تصفیه آب چه صنایع بزرگ و تصفیه خانه‌ها و چه دستگاه‌های کوچک خانگی را هدف کار خود قرار داده است و هیچ فرقی نمیکند که یک تصفیه خانه باشد، یا صنعت سازنده دستگاه‌های تصفیه آب و یا … هدف برای اعضای اتحادیه ۱ چیز است و آن هم فراهم ساختن آب کاملا سالم و بدون آلودگی برای مصرف کننده. برای تحقق این هدف اتحادیه از چندین جهت اعضای خود را پشتیبانی می‌کند:
۱-مرجع و منابع اطلاعاتی به روز در خصوص آب و سلامت آن
۲-پشتیبانی و صدایی رسا برای صنایع آب
۳-آموزش حرفه‌ای
۴-آزمایشگاه‌های مجهز برای بررسی محصولات

اعضایی که عضو این سازمان هستند بر روی محصولات و خود آرم و لوگوی این اتحادیه را دارا می‌باشند. همچنین این اتحادیه دارای مهر طلایی است که اعتبار آن توسط “سازمان ملی استاندارد آمریکا” و “شورای استاندارد کانادا” مورد تایید قرار گرفته است. و محصولات صنعتی مرتبط با آب شامل آنهایی که نام آنها توسط NSF بین‌الملل منتشر شده است. در صورتی که مطابق مقررات صنعتی تولید شده باشند می‌توانند این نشان را اخذ نمایند.

admin

مهندس رحیم آقایی هستم موسس شرکت تلاش گستر آب آذربایجان و مدیر وبسایت فروشگاه آنلاین محصولات تصفیه آب تابا واتر با سابقه ای 10 ساله در بخش دستگاه های تصفیه آب .

اخبار مرتبط